חיפוש
חיפוש

דרכים לטיפול בחרדות ומה היתרונות של קנאביס?

חרדות והתקפי חרדה הם בעיה פסיכולוגית מהנפוצות ביותר ברחבי האוכלוסייה.

החרדות יכולות להיות קשות ואף לפגוע בניהול שגרת חיים תקינה.

ריכזנו עבורכם כמה דרכים נפוצות ויעילות במיוחד לטיפול בחרדות.

 

מה זה חרדה?

חרדה היא שם לקבוצה רחבה של בעיה נפשית נפוצה, אשר לפי הערכות קיימת אצל 5-10 אחוזים מתוך האוכלוסייה ברגע נתון. החרדה היא תחושה של פאניקה ברמה מוגברת, הנגרמת כתוצאה מטריגרים שונים אצל המטופל. החרדה מתחלקת לכמה קבוצות עיקריות: הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), הפרעת חרדה מוכללת (GAD), הפרעת פאניקה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), חרדה חברתית ופוביה ספציפית. החרדה יכולה להופיעה בצורה קלה ואף בצורה קשה שאינה מאפשרת תפקוד יום יומי תקין. על מנת להקל על הסובלים מחרדה, ניתנים טיפולים מסוגים שונים.

 

טיפול באמצעות קנאביס רפואי

קנאביס לטיפול בחרדות, הינו אחד משיטות הטיפול המוכרות והחדשניות ביותר. קיימים מחקרים סותרים אך רובם מראים כי שימוש בקנאביס יכול לסייע בהתמודדות עם חרדה. השימוש בקנאביס רפואי מסייע למטופל להירגע, וזאת בזכות החומר הפעיל THC המפעיל את קולטני ה-CB1 הנמצאים במוח ובמערכת העצבים. הפעלתם ידועה כמרגיעה תחושת לחץ וחרדה. היתרון של הקנאביס בניגוד לתרופות אחרות לחרדה, הוא שהוא אינו גורם להתמכרות או יוצר תלות, וכן יכול לסייע לטווח ארוך עם ההתמודדות למול החרדה. כמו כן, למרות שגם לקנאביס תופעות לוואי רבות, הסיכוי לחוות אותן הינו מופחת מהסיכוי לחוות תופעות לוואי מתרופות אחרות לחרדה וכן לרוב יהיו התופעות מהצמח קלות יותר. יחד עם זאת, שימוש בזן קנאביס שאינו מתאים למטופל, או במינונים גבוהים מידי, עלולים לגרום להגברה של החרדה. על כן, יש לוודא כי השימוש מתאים לבעיה הנפשית ולמצבו של המטופל.

 

טיפול תרופתי

מעבר למתן קנאביס רפואי, ניתן לטפל בחרדה באמצעות תרופות שונות אשר מטרתן לאזן את רמת המוליכים העצביים במוח ובכך להרגיע את החרדה. תרופות אלו יינתנו במרשם של פסיכיאטר מוסמך, וזאת לאחר שמצא הפסיכיאטר כי התרופות יהיו יעילות עבור המטופל. הטיפול התרופתי יהיה לרוב מלווה בטיפול פסיכולוגי, העוקב אחר התקדמות המטופל והתמודדותו למול החרדה.

 

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

טיפול התנהגותי קוגניטיבי הינו טיפול בו המטופל לומד שיטות להתגבר על החרדה ולהירגע. נקודת המוצא בטיפול מסוג זה היא כי לא ניתן לתקן או להעלים חרדה, אך כן ניתן ללמוד שיטות ל"הערים" עליה. מדובר בתהליך טיפול קצר ובמהלכו נעשה שימוש בטכניקות שונות כמו דמיון מודרך, הרפיה, היפנוזה ועוד.

 

טיפול באמצעות חשיפה

דרך טיפולית נוספת להתמודדות עם חרדה, היא חשיפה למקור החרדה עצמו. מטרת הטיפול היא לחשוף את המטופל בצורה איטית ומבוקרת למול החרדה, על מנת שיוכל להתמודד ולהתעמת איתה. בכך, לומד המטופל לנהל שגרת חיים תקינה, במיוחד אם מקור החרדה הוא חלק משגרת יומו. לפרטים נוספים פנו לאנשי מקצוע כמו רופאי קנאביס מכבי וקבלו את המידע לפני השימוש.

ג'וינטים

 

אולי יעניין אותך גם

הִתמַכְּרוּת
למבוגרים
5 טיפים שיעזרו לך להיגמל

התמכרות היא אחד הדברים שיכולים לפגוע בצורה הקשה ביותר בקיום האנושי. אדם מכור הוא אדם שמתקשה לנהל שגרת חיים טובה, ואורח חייו מנוהל בצורה כמעט

קרא עוד »
אילו השפעות יש לקנאביס
למבוגרים
אילו השפעות יש לקנאביס?

צמח הקנאביס, הידוע בכינויו מריחואנה,  מאז ומעולם היה נושא לוויכוח בתרבויות שונות. בתחומי בריאות שונים, ניסויים ומחקרים אינטנסיביים בשל השפעותיו המורכבות על גוף האדם והנפש,

קרא עוד »
פולוסה