הסכם ממון – למה חשוב לעשות אותו?

מהו למעשה הסכם ממון

הסכם ממון הוא הסכם הנעשה בין בני זוג, לפני הנישואין או במהלך הנישואין. בנוסף, ישנו הסכם גם עבור זוגות שמעדיפים לא להתחתן, אלא להישאר בגדר ״ידועים בציבור״. הסכם זה נקרא: ״הסכם חיים משותפים בין ידועים בציבור״. הסכם ממון נועד לקבוע אילו הסדרי רכוש יחולו על בני הזוג. בכך, ההסכם מביא לידיי ביטוי את חלוקת הרכוש המדויקת ביניהם, עבור נכסים פרטיים ו/או משותפים. ישנם זוגות החוששים שהסכם ממון יפגע בטיב הזוגיות שלהם, אך לא תמיד זה המצב.

 

הסכם ממון – עדיין לא נחלת הכלל

אנשים מסוימים נמנעים מלדבר על הסכם ממון מכמה סיבות:

  1. חלקם לא רוצים להרגיש ״התחשבנות״ בתוך הזוגיות.
  2. חלקם לא רוצים לחשוב על אופציה של פרידה עתידית.
  3. חלקם דיי חוששים להעלות את המילה ״כסף״ בפני בן/בת הזוג, כי לכסף יש הרבה משמעות.
  4. לעיתים, אחד הצדדים נשען מבחינה כלכלית על האחר, וחושש מהאופציה להישאר בלי כלום אם וכאשר הם ייפרדו.

 

 חשיבותו של הסכם הממון

בואו נהיה ראליים, כולנו רוצים לחיות באושר ועושר עד עצם היום הבא. אבל במאה ה-21 כמו במאה ה-21, אי אפשר לסמוך רק על הרצון וחשוב לחשוב על העתיד, בעיקר כשמדובר ברכוש. הסכם ממון נועד בעיקר לנבא מה יקרה, מבחינת הרכוש, אם וכאשר הזוג ייפרד. הוא חייב להיעשות מרצונם החופשי של בני הזוג, ולא ניתן לכפות אותו עליהם בשום צורה. כל אישור לשינוי סעיף כזה או אחר בהסכם, חייב להינתן מבית המשפט. זכרו, חשיבותו של הסכם ממון נובעת בעיקר מכך שהוא משקף בצורה ברורה את רצונותיהם והשקפותיהם הכלכליות של בני הזוג.

 

הסכם ממון – יתרונות

להלן הבשורה הטובה: הזוג הוא זה שקובע את תנאיו של ההסכם בהתאם לחוקים המתאימים להם, ללא שום קשר לחוקי חלוקת הרכוש במדינה. הזוג יכול לנהל בעצמו מה יקרה עם הרכוש במקרה של פרידה (לא עלינו). ובינינו, לאיזו משפחה לא היה סכסוך סביב נושא הכסף?

הסכם ממון מאפשר מניעת ויכוחיים עתידים אפשריים בין בני הזוג, בעיקר כאשר הדברים עלולים להפוך למכוערים יותר בעתיד. הזוג מקבל תחושה של ביטחון בהווה ובעתיד בכל מה שנוגע לרכושם הפרטי והמשותף, בכל מקרה אשר יהיה.

 

בואו נסכם

הסכם ממון הינו הדרך המשפטית הטובה ביותר לחלוקת רכוש באופן יעיל ומסודר. הוא מקנה לזוג החותם עליו ביטחון אחד בשנייה ומבהיר לשני הצדדים מה יקרה במידה והם ייפרדו. בני הזוג מקבלים חופש לחלק את רכושם כראות עיניהם, כאשר הם שקולים ומפוכחים. פרידה היא כנראה אף פעם לא נושא נעים, אך הסכם הממון מאפשר לעבור את הפרידה בהסכמה הדדית, או לפחות בהסכמה הדדית בחלוקת רכוש. איך אומרים, סוף מעשה במחשבה תחילה.

 

טבעות

אולי יעניין אותך גם

הסכם בוררות
עריכת דין
מתי כדאי לחתום על הסכם בוררות?

הסכם בוררות הוא ללא ספק אלטרנטיבה יעילה במיוחד להליכים משפטיים ארוכים ומייגעים. חתימה על הסכם בוררות היא בבחינת הקדמת תרופה לכל צרה שעלולה להגיע במהלך

קרא עוד »