כל הגורמים למחלות חניכיים

החניכיים הן הרקמות הרכות והעדינות, המקיפות את השיניים שלנו ומחזיקות אותן. מחלות חניכיים הן נפוצות מאוד בקרב האוכלוסייה, ונמצא כי הן נוכחות בקרב כ97 אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת, ומהוות את הגורם העיקרי לאיבוד שיניים מעל גיל 40! נזק לחניכיים יערער את יציבות השיניים, יביא לפגיעה במצב העצם, ולאבדן שיניים במקרים מסוימים. למה זה קורה בעצם? ובכן, מחלות חניכיים נגרמות ברוב המקרים- עקב טיפול לקוי בשיניים והיגיינת חלל הפה, וגם עקב גנטיקה או חבלות. במידה ולא נטפל בדלקת החניכיים בשלביה המוקדמים- אנו עשויים להגיע למצב של דלקת כרונית, שתדרוש צעדים משמעותיים יותר בעת הטיפול.

תפקידי החניכיים והסיבות למחלות חניכיים

החניכיים שלנו הן למעשה רקמות רכות, המקיפות את השיניים ותוחמות אותן. תפקידי החניכיים הם בין השאר להגן על השן, להחזיק אותה במקומה, ולמנוע חיכוך בין המזון הנכנס לפה ובין השיניים. כשאנו מדברים על מחלות חניכיים- הכוונה היא לדלקות בשלביהן הראשונים, או כאלו שהתקדמו והגיעו למצב של דלקות כרוניות. מחלות חניכיים הן מאוד נפוצות, ונמצא כי הן מהוות את הגורם העיקרי לאיבוד שיניים מעל גיל 40. מדוע נגרמות מחלות חניכיים? ובכן, נראה כי הסיבה העיקרית היא חוסר שמירה על היגיינת חלל הפה, וחוסר בצחצוח או צחצוח שגוי. הקפדה על שגרה נכונה של צחצוח וביקור אצל שיננית- עשויים למנוע בעיות שתדרושנה טיפול בבעיות חניכיים.

הטיפול במחלות חניכיים

הטיפול במחלות החניכיים, מושפע ישירות מהשלב שבו נמצאת הבעיה. אם הקדמנו להגיע לטיפול כבר עם התעוררות הבעיה הראשונית- ייתכן והנחייה נכונה לגבי שמירה על היגיינה וצחצוח- תוכל לפתור לנו את הבעיה ולשקם את החניכיים לאחר מספר ימים או שבועות. אך חשוב להבין, שאם דחינו את הבעיה, והיא התפתחה למצב של דלקת כרונית בחניכיים- סביר להניח שהמצב ידרוש ייעוץ ואבחון מעמיק, ולעתים התערבות רפואית של פריודונט (מומחה לבעיות חניכיים). בין הטיפולים הקיימים כיום למחלות חניכיים מתקדמות, ניתן למצוא: הקצעת שורשים- ניקוי מעמיק של שורשי השיניים ורקמות החניכיים מסביב, ניתוחי חניכיים- המבוצעים במקרים חמורים שבהם אין אופציה לטיפולים אחרים, השתלת חניכיים- שתבוצע בעת נסיגת חניכיים חמורה, ושימוש ב"פריו-צ'יפ"- שבב ג'לטיני, פרי המצאה ישראלית, המוחדר לכיסי החניכיים ועוזר בבניית העצם מחדש, תוך הפרשת חומרים אנטי-בקטריאליים.

מחלות חניכיים הן למעשה שם כולל לדלקות החניכיים- המתחלקות לפשוטות וחמורות. בעת שדלקת החניכיים עדיין בשלביה הראשונים- ייתכן ולא יידרש טיפול רציני, אך אם הזנחנו את הדלקת והיא התפתחה לכדי דלקת חניכיים כרונית- ככל הנראה יידרש טיפול רציני, ואף התערבות של פריודונט. הטיפול המונע- הוא החשוב ביותר על מנת לשמור על החניכיים שלנו בריאות, והמשמעות היא שמירה על היגיינת חלל הפה וצחצוח נכון. נמצא כי ההזנחה היא הגורם העיקרי למחלות החניכיים, המהוות את הגורם העיקרי לאיבוד שיניים מעל גיל 40.

אולי יעניין אותך גם

טיפול רפואי
בריאות
איך לטפל בכאבי ברכיים?

כאבי ברכיים זוהי בעיה נפוצה באוכלוסייה, בעיקר כאשר מדובר על ספורטאים או על אנשים מבוגרים. הכאב יכול להתמקד רק באזור אחד של הברך, או להיות

קרא עוד »
בלון
בריאות
3 יתרונות למחולל חמצן נייד

אוויר. אי אפשר בלעדיו. ככל שהוא נקי יותר, הרי זה משובח. המצרך המרכזי שגופינו מפרק מהאוויר שמסביבנו הוא החמצן. הוא מרכיב כ- 78% מהאוויר שאנחנו

קרא עוד »