מהו איבחון פסיכודידקטי ואיך עושים אותו?

אבחון פסיכו דידקטי הוא אבחון הבודק את היכולת השכלית והלימודית של ילדים. כיצד הוא מתבצע ומה חשוב לדעת לקראת האבחון? על כך ובהרחבה – בהמשך המאמר.

 

מהו אבחון פסיכו דידקטי?

אבחון פסיכודידקטי הוא מבדק אשר נועד לבחון את היכולת השכלית של ילדים, והוא מתאים לילדים החל מגיל הגן ועד התיכון. מדובר באבחון אשר נעשה באמצעות מאבחן דידקטי מוסמך אשר בודק קשת רחבה מאוד של תחומים ותפיסות במוחו של הילד, החל מתפיסה חזותית ועד לתפיסה מרחבית. האבחון נועד בראש ובראשונה לבדוק מהם הקשיים של הילד, ולאיזה סוג של עזרה הוא זקוק. מדובר באבחון ארוך אשר נערך בשלושה מפגשים, כאשר במפגש האחרון והמסכם ניתן להורים דו"ח מסכם אשר מפרט את מסקנות האבחון וכן המלצות לטיפול המשך, במידה ואכן נמצא כי הילד/ה סובלים מעיכוב. טווח המחיר של האבחון נע בין 1,500 ₪ ועד 4,500 ₪, תלוי במקום בו נערך האבחון. במידה ומדובר באבחון פרטי, העלות גבוהה יותר אך היא משתלמת לאור העובדה כי בשירות הציבורי ילדים יכולים להמתין שבועות ולעיתים אף הרבה יותר עד לקבלת הזימון לאבחון.

מאבחן

 

איך עושים אבחון פסיכו דידקטי?

כאמור, איבחון פסיכודידקטי נעשה באמצעות מאבחן דידקטי אשר הוסמך לתחום, כאשר בכל מפגש עם הילד בודק המאבחן שורה ארוכה של תפיסות שכליות באמצעות מבחנים, שיחות והפעלות. מדובר במבחנים אשר כוללים בין היתר מבחן זיכרון, בדיקת קשב וריכוז, מבחני אישיות וכן מבחני אינטליגנציה. לאחר כל מבחן כזה ניתן ציון אשר איננו מועבר לילד או להורים, וזאת בכדי לאבחן את טיב הבעיה ולספק להורים מענה מבחינת החולשות אשר נמצאו, וכיצד ניתן לטפל בהן.

 

האם אבחון פסיכודידקטי מתאים לכל הילדים?

אבחון פסיכודידקטי מתאים בעבור ילדים אשר סובלים מקושי בלימודים, כאשר הקושי יכול להתבטא גם בבעיות התנהגות חמורות הקשורות ככל הנראה לבעיות קשב וריכוז. בנוסף, ילדים אשר צריכים לעבור בין מסגרות לימודים זקוקים לאבחון, כמו גם ילדים אשר מגלים קשיים בהנעה למוטיבציה ללימודים. ככל שהאבחון מתבצע מוקדם יותר, כך ניתן להעניק לילד את הכלים המתאימים בכדי לשפר את רמת הביטחון העצמי וכתוצאה מכך גם את היכולת הלימודית. בניית תוכנית טיפול המבוססת על טיפול פרטני החולש לא רק על העצמת הילד אלא גם הפחתה ברמות החרדה הנלוות באמצעות צמחי מרפא לחרדה יכול לסייע באופן ממשי למימוש הפוטנציאל של הילד, כל זאת בכדי להשיב אותו לדרך הישר ולספק לו סביבה נוחה ונעימה בה יוכל לפתח את עצמו ואת היכולות האישיות שלו, בהתבסס על תוצאות האבחון. על כן, אם אתם סבורים כי ילדכם צריך לעבור אבחון מקיף אשר יאפשר לכם להכיר את המגבלות של הילד, ובהתאם לכך לפתח ולקדם אותו עד להצלחה פנטסטית.

אולי יעניין אותך גם

טיפול רפואי
בריאות
איך לטפל בכאבי ברכיים?

כאבי ברכיים זוהי בעיה נפוצה באוכלוסייה, בעיקר כאשר מדובר על ספורטאים או על אנשים מבוגרים. הכאב יכול להתמקד רק באזור אחד של הברך, או להיות

קרא עוד »
בלון
בריאות
3 יתרונות למחולל חמצן נייד

אוויר. אי אפשר בלעדיו. ככל שהוא נקי יותר, הרי זה משובח. המצרך המרכזי שגופינו מפרק מהאוויר שמסביבנו הוא החמצן. הוא מרכיב כ- 78% מהאוויר שאנחנו

קרא עוד »