חיפוש
חיפוש

מתי עושים בדיקת אקו לב ואיך עובדת הבדיקה?

בדיקת אקו לב (אקוקרדיוגרפיה) הינה בדיקה אבחנתית שמתבצעת לאחר קבלת הפניה מרופא משפחה או קרדיולוג. בשורות הבאות נציג בפניכם את הבדיקה בהרחבה, כדי שתוכלו להכיר בה מקרוב, להבין מתי מבצעים אותה ואיך היא עובדת? הישארו כאן ותגלו את כל המידע הרלוונטי שיאפשר לכם לבצע את הבדיקה במינימום לחץ.

 

נעים להכיר – אקו לב

תשכחו מכלים סניטריים, שולחן ניתוח או כל אסוציאציה מפחידה אחרת שעולה לכם בראש כשאתם שומעים את המושג "אקו לב". שכן, מדובר בבדיקת אולטרסאונד פשוטה שמאפשרת לבדוק את תפקוד הלב שלכם. הבדיקה מתבצעת תוך שימוש במכשיר שנקרא "מתמר על קולי" שיוצר רצף של תמונות נעות של חלקי הלב, כך שניתן לראות אותן בבירור בגווני שחור – לבן על גבי מסך. התמונות הללו מאפשרות לצוותים הרפואיים למדוד את כלי הדם הגדולים שנמצאים בסמיכות ללב ואת 4 חללי הלב. התמונות האלה מסייעות לרופא להבין אם חלקי הלב מתפקדים באופן תקין או מופחת. הבדיקה נעשית על מנת לאבחן בעיות לבביות שונות.

 

ההכנות לקראת הבדיקה

אתם לא צריכים להכין את עצמכם מראש לקראת הבדיקה (אלא אם רופא המשפחה נתן הנחייה אחרת). שכן, ניתן לבצע אקו לב בפעילות רגילה. כלומר, ללא צום, תוך נטילת תרופות שגרתיות וכו'. הבדיקה מתבצעת לאחר שהמטופל מסיר את החולצה ונשכב על מיטת הטיפולים.

גבר בוגר שעושה אקו לב

כך מבצעים אקו לב

הבדיקה מתבצעת תוך יישום הפעולות הבאות:

  1. מריחת ג'ל על גבי החזה או הבטן העליונה
  2. הנחת המתמר על אזור הבדיקה
  3. הדבקת מדבקות קטנות שאוספות מידע על הפעילות החשמלית של הלב

חשוב לציין שבמרבית המקרים, הפעולה מתבצעת בחדר בדיקה עם אורות מעומעמים, כדי שניתן יהיה לראות את המרקע של המכשיר בקלות. נדגיש שהבדיקה אינה מסוכנת (נכון לרגע כתיבת מילים אלה, לא ידוע על תופעות לוואי שבאות לידי ביטוי בעקבותיה). היא אינה כואבת, אך יש מטופלים שמעידים על תחושת לחץ קלה שנובעת מפעילות המתמר.

 

מתי מקבלים את התוצאות?

לא ניתן לעסוק בבדיקות רפואיות, מבלי לעסוק לרגע בקבלת התוצאות שלהן. שכן, זה ידוע, מטופלים רבים זקוקים לקבלת תוצאה בהקדם האפשרי. זה הזמן לגלות שהבדיקה מתבצעת על ידי טכנאי שמסביר למטופל את הפרטים שנראים על גבי המשך. הוא לא נותן תשובה סופית, משום שהאינפורמציה צריכה לעבור תחילה אצל רופא שמתמחה באבחון של אקו לב. הוא יבדוק את תוצאות הבדיקה, יבחן את הסיבה לפנייה וידפיס בסופו של דבר את התוצאה שתועבר לרופא המטפל.

 

מילים אחרונות לסיכום

בדיקת אקו לב מתבצעת כדי לבדוק בעיות רפואיות שונות שנוגעות לתפקוד הלב. בשלב זה אתם מכירים בבדיקה מקרוב ויודעים מהן ההכנות שצריך לבצע טרם ההגעה לבדיקה? איך היא מתבצעת? ותוך כמה זמן מקבלים את התוצאה? כעת נותר לכם רק להתייצב לבדיקה ולהמתין לקבלת התשובה מהרופא המטפל.

תוצאת אקו לב

אולי יעניין אותך גם

קטרקט
כללי
4 דרכים לטפל בקטרקט

ראייתכם מטושטשת? מתקשים לראות בלילה? סובלים מסנוור מוגבר כאשר אתם נוהגים או נמצאים תחת תאורה חזקה? ייתכן שאתם סובלים מקטרקט. בכתבה זו תגלו את 4

קרא עוד »
קָטָרַקט
כללי
מהו קטרקט?

קטרקט הינה תופעה רפואית שכיחה שבאה לידי ביטוי בעיקר בקרב מבוגרים בני 60 ומעלה. זו גורמת לעכירות בעדשת העין, כך שהסובלים ממנה חווים ירידה משמעותית

קרא עוד »
פולוסה