חיפוש
חיפוש

עץ סנדוויץ' – מה זה ובאילו רהיטים משתמשים בו?

 עץ סנדוויץ' הוא חומר גלם חזק ואיכותי, ממנו מייצרים רהיטים רבים.

המאמר יעסוק בעץ זה בהשוואה לחומרי גלם אחרים מהם עושים רהיטים, ובאילו רהיטים משתמשים בו.

 

מהו עץ סנדוויץ'?

זהו עץ הנקרא בעברית לביד. הוא מורכב משכבות דקות עשויות סיבים ומודבקות אחת על השנייה בשתי וערב. הדבקה זו מונעת כיפוף בעץ ומעניקה לו חוזק, יציבות ועמידות בפני מים. זהו עץ תעשייתי בו משתמשים הנגרים לבניית פלטות ויצירת רהיטים. לפיכך, זהו חומר גלם יעיל במידה והעץ איכותי. הפלטה היא לוח בעובי שבין 4-21 מ"מ ומשתמשים בה לבניית מדפים, שולחנות, ארונות בגדים, ארונות מטבח, שידות, מגרות ומיטות. אוליווד רהיטים מייצרים ריהוט מסוגי עץ שונים וביניהם עץ סנדוויץ'.

 

סוגי פלטות סנדוויץ'

ישנם 4 סוגי עץ סנדוויץ' לפלטות:

  1. סנדוויץ' מעץ גבון חזק בעל גוון אדום. הוא נפוץ ומיובא מסין ולכן אינו יקר. אלו המיוצרים בארץ יקרים מאוד. עם זאת הוא מסיבי ואיכותי. מייצרים ממנו ארונות לאמבט ולמטבח וכד'.
  2. סנדוויץ' טווין גם הוא מעץ גבון בצד החיצוני ובצד הפנימי מעץ זול יותר. הפלטה איכותית ולכן נפוץ בקרב הנגרים המייצרים ממנה רהיטים כמו דלתות לארונות.
  3. סנדוויץ' צפצפה מעץ צפצפה בהיר. הפלטה שלו חלשה וקלה ולכן חשופה למפגעים. בשל איכותו הירודה מחירו זול אך הוא אינו נפוץ בארץ.
  4. סנדוויץ' מעץ ליבנה בעל שכבות דקות וחזקות בגוונים בהירים וכהים. מחירו יקר ומסיבה זו אינו נפוץ. השימוש שלו בעיקר במטבחים, רהיטים עם קנטים חשופים וארונות אמבטיה.

 

פלטות העשויות מעץ סנדוויץ' צריכות להיות איכותיות וישרות. כאשר הפלטה משנה צורה ומתעוותת, כך איכותה פוחתת. בנוסף, העובי שלה חייב להיות אחיד וללא הבדלים. פלטת סנדוויץ' לא תהיה איכותית במידה ויש בה נקבים או פגמים.

 

עץ סנדוויץ' לעומת עץ מלא

עץ מלא הוא עץ איכותי וחזק ללא סיבים והדבקה העמיד ברטיבות. הוא אופייני לעצים כמו: אלון, אורן, אדר, בוק, דובדבן, מהגוני וכד'. משתמשים בו כמו עץ סנדוויץ' לארונות בגדים, מטבח, מיטות ועוד. בשל מחירו היקר ניתן להשתמש בו כמסגרת או כחלק חיצוני ובחלק הפנימי של הרהיט ניתן להשתמש בעץ סנדוויץ'.

 

פלטת סנדוויץ' לעומת פלטה סיבית

פלטה המשמשת בסיס למיטה זוגית למשל יכולה להיות עשויה מעץ מלא, סנדוויץ', MDF או פלטה סיבית. פלטה סיבית מורכבת מנסורת המעורבבת עם דבק שעיבדו בחום. זהו חומר גלם זול אך נוטה להישחק בעת ההרכבה והפירוק ואינו עמיד בלחות כמו הסנדוויץ' והעץ המלא.

 

פלטת סנדוויץ' לעומת MDF

MDF הוא עץ דחוס אותו מעבדים עם דבקים וחומרים שונים. לפלטה שלו עובי אחיד כמו פלטת הסנדוויץ' והיא חזקה כמוהו. לעומת זאת, היא אינה עמידה במים כמו הסנדוויץ'. כמו כן ניתן לצבוע אותה גם בצבע שקוף כמו העץ המלא.

 

במה ניתן לצפות ריהוט מעץ סנדוויץ'?

עץ סנדוויץ' כמו סוגי עץ מעובדים אחרים, ניתן לצביעה בצבעים אפוקסיים בגוונים וטקסטורות שונות. העיצוב והגימור באמצעות צבעים יכול להקנות לרהיט מראה עתיק, חדשני, מבריק ועוד. ניתן להדביק על הסנדוויץ' ציפוי פורניר שיעניק לו מראה של עץ טבעי ויוקרתי. גם המלמין אותו מכינים משרף העץ הוא חומר ציפוי זול אך לא חזק במיוחד. כל אלו יעניקו לסנדוויץ' מראה אסתטי וישמרו אותו לאורך שנים. אך החומר המומלץ ביותר לציפוי הוא הפורמייקה העשויה מנייר ודבק. היא מאוד פרקטית ומגיעה בגוונים, צורות ומרקמים שונים. היא עמידה במים, קלה לניקוי וזולה. שילוב של עץ סנדוויץ' עם ציפוי פורמייקה נפוץ בעיקר בחדרי ילדים, ארונות אמבטיה ובמטבחים.

 

מיטה גדולה

אולי יעניין אותך גם

שלט בית בעיצוב אישי
לבית ולגינה
שלט לבית בעיצוב אישי

בחירת שלט ייחודי לבית היא דרך נהדרת להוסיף נופך אישי וייחודיות לחזית הבית שלכם. שלט הבית הוא הדבר הראשון שאורחים רואים בהגיעם, והוא יכול להעביר

קרא עוד »
איך מנקים מיקרוגל
לבית ולגינה
איך מנקים מיקרוגל

ניקוי המיקרוגל הוא משימה פשוטה וקלה שניתן לבצע בכמה דקות. ניקוי קבוע ימנע הצטברות של לכלוך, שומן וריחות לא נעימים, וישמור על המיקרוגל תקין לאורך

קרא עוד »
פולוסה