פיברומיאלגיה בצבא

פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) היא תסמונת שמתבטאת בעייפות וכאבים כרוניים קשים. סיבת התפרצותה עשויה להיות רקע גנטי, זיהום או לחץ נפשי. במידה שחייל לוקה בפיברומיאלגיה בעקבות שירותו הצבאי, יש לו זכאות לתבוע את משרד הביטחון לשם הכרה כנכה צה"ל וקבלת פיצויים. פיברומיאלגיה היא תסמונת חדשה בלקסיקון הרפואי הישראלי, ועל כן אנו עדיין לומדים מדי יום את תסמיניה והשפעותיה. על כן, תביעת משרד הביטחון לשם ההכרה בפיברומיאלגיה עשויה להיות מלאכה מורכבת.

 

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא תסמונת שתסמינה העיקרי הוא כאב כרוני בכל הגוף שנמשך כמעט בכל עת. תסמינים בולטים נוספים הם עייפות והפרעות שינה, סחרחורות, כאבי ראש, ואף חרדות וקשיים אחרים נוספים. היא עשויה להתפתח על רקע גנטי, אך גם כתוצאה של מצבי לחץ חריגים או זיהומים ויראליים קשים.

לפיברומיאלגיה אין טיפול תרופתי מוצהר, ולרוב הסובלים ממנה מטופלים בתרופות מתחום בריאות הנפש או בטיפולים קוגניטיביים, ברפואה אלטרנטיבית ואפילו במדיטציה ומיינדפולנס. המחלה אמנם אינה מסכנת או מקצרת חיים, אך היא עשויה להעכיר מאוד על חיי הסובל ממנה, ולמנוע ממנו לחיות חיים נורמטיביים ולהשתלב בשוק העבודה.

 

כיצד ניתן לתבוע את משרד הביטחון?

כאמור, כל חייל שלקה במחלה או בחבלה בעקבות השירות הצבאי, גם אם הדבר התרחש לאחר שחרורו, רשאי לתבוע את קצין התגמולים של משרד הביטחון לשם קבלת הכרה כנכה צה"ל. כידוע, הכרה כנכה צה"ל יכולה להקנות פיצויים חודשיים או חד פעמיים, הקלות סוציאליות והטבות כלליות. כמו כן, ההכרה כנכה צה"ל היא חשובה על מנת שהתובע יוכל לתבוע שנית בעתיד לאחוזים נוספים, במידה שמצבו החמיר.

אם קצין התגמולים מצא לנכון לקבל את התביעה, הבקשה תועבר לוועדה רפואית והתובע יזומן להתייצב בפניהם. בוועדה כוללת מומחים בתחום הנידון, ולכן על התובע להצטייד בחוות דעת רפואיות ובאסמכתאות רשמיות על מנת להוכיח כי לקה במחלה בעקבות שירותו הצבאי. עליו להוכיח כי המחלה בה לקה מקשה על חייו ומצדיקה קבלת סיוע ממשרד הביטחון, וכי יש קשר סיבתי ברור בין שירותו הצבאי לבין התפרצות המחלה, בין אם הסיבה טמונה בלחץ שחווה בצבא או בזיהום שנגרם במסגרת הצבאית.

בסמכות הוועידה הרפואית לקבוע את גובה אחוזי הנכות אליהם זכאי התובע. במידת הצורך, ניתן לערער על החלטת הוועדה ולהתייצב בפני וועדה מערכאה גבוהה יותר, ואפילו לעתור לבית משפט.

היעזרות בעו"ד משרד הביטחון שמומחה תסייע לכם להגדיל את סיכוייכם לזכות בפיצויים גבוהים שיקלו על ההתמודדות עם חיי היומיום שלכם. תביעת משרד הביטחון עשויה להיות הליך ארוך, מעייף וקשה, ולכן אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בתביעות מסוג זה, על מנת שנלווה אתכם בכל שלב ושלב ונעשה את מירב המאמצים כדי שתוכלו לקבל את הזכויות המגיעות לכם.

לוחם

אולי יעניין אותך גם

ספרים ופטיש
עריכת דין
איך קובעים הסדרי ראיה ב-2021

מספר המתגרשים בישראל גדל מידי שנה. הסטטיסטיקות נכון לעכשיו מראות כי זוג אחד מתוך כל ארבעה זוגות שמתחתנים, מתגרשים בסופו של דבר. במצבים בהם מדובר

קרא עוד »