כיצד מחושבת ריבית ההלוואה?

ריבית על הלוואה אמורה לשקף את מידת הסיכון שאותו הגוף המלווה לוקח על עצמו.

עם זאת, יש עוד פרמטרים שעשויים להשפיע על האטרקטיביות של הלוואה מסוימת לעומת הלוואה אחרת וכדאי להכיר אותם לעומק

השוואה בין סוגים שונים של הלוואות היא פתרון מימון יעיל לקהל יעד מגוון. בין היתר, קהל היעד שזכאי כיום לקבל הלוואות כולל בתוכו אנשים פרטיים, בעלי עסקים, נציגים של חברות ותאגידים ועוד. אצל כל אחד מקהלי היעד הללו, הדגש הוא על האופן שבו כל סוג של הלוואה מאפשרת לממן סוגים שונים של מטרות.

החדשות הטובות הן שכיום ניתן גם לקבל הלוואה לכל מטרה ולהשיג עבורה אישור בלי שזה יהיה כרוך בהגדרת מטרות ספציפיות. הלוואה כזו היא פתרון מימון שמשמש בין היתר עבור החלפת רכב, חופשה בחו"ל ועוד. בנוסף, רבים משתמשים בהלוואות כאלה על מנת לסגור את המינוס בבנק וכדי לחסוך עמלות על חריגת יתר.

 

הריבית כמחיר ההלוואה

מה שצריך לזכור זה את המחיר של ההלוואה. בפועל, מדובר על הנתון שמייצג את הריבית. הריבית היא המחיר שאותו נצטרך לשלם בשביל לקבל כסף ממישהו אחר, שבמקרה הזה הוא הגוף המלווה.

הריבית משפיעה על האטרקטיביות של ההלוואה. כמו כן, הריבית קובעת כמה ההלוואה תעלה לנו – בין אם נבקש אותה מהבנק, מחברת כרטיסי אשראי, מחברת ביטוח על חשבון קרן השתלמות או מחברה פרטית.

 

מה משפיע על הריבית?

ריבית ההלוואה מחושבת באופן שאמור לייצג את הסיכון שהמלווה לוקח על עצמו. ככל שהסיכון גבוה יותר, כך הריבית תעלה. בגלל שהמלווה רוצה לגלם את מידת הסיכון ברווח שהוא מקבל מההלוואה, הכלי הכי יעיל לעשות את זה היא הריבית.

ריבית ההלוואה יכולה להיות מחושבת לכל התקופה או בכל חודש בנפרד. בשביל לקבוע מה יהיה גובה הריבית, המלווה מביא בחשבון את יכולת ההחזר של הלקוח כפי שעולה מההכנסה שלו, מתעודת הזהות הבנקאית, מדירוג האשראי וכן הלאה.

 

איך סביבת המשק משפיעה על הריבית?

כמובן שהריבית תלויה גם בפרמטרים אובייקטיבים שלא קשורים ישירות אל הלקוח. כאן מדובר על נתונים כגון ריבית הפריים שנקבעת על ידי בנק ישראל, מצב האינפלציה במשק וכן הלאה. כל השיקולים האלה בדרך כלל משפיעים על הריבית והם יכולים לעזור ללווה לדעת איזו הלוואה הכי מתאימה לו.

אבל האמת היא שהריבית היא ממש לא הפקטור היחיד שאליו כדאי להתייחס לפני שלוקחים הלוואה לכל מטרה. מלבד הריבית, כדאי לבדוק האם יש עמלות על פירעון מוקדם, האם ההלוואה כרוכה בהתחייבויות והעמדת ערבים או ביטחונות ומי נותן אותה.

לבסוף, אם רוצים לקחת הלוואה טובה שלא תהיה בעיה להחזיר, רצוי לאסוף המלצות על גופים מלווים שונים. את ההמלצות ניתן לקבל מחברים, משפחה אפילו אתרי אינטרנט.

אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

 

החזר כספי

אולי יעניין אותך גם

גזירת אשראי
טיפים פיננסים
עורך דין למחיקת דירוג אשראי

אם אתם מחפשים אחר עורך דין למחיקת דירוג אשראי נמוך, אתם כנראה משתעשעים עם המחשבה של לקיחת הלוואה. וכשפלוני או פלונית מעוניינים ליטול הלוואה, הם

קרא עוד »