3 דרכים להתמודדות עם פיברומיאלגיה

אנשים רבים סובלים מתסמונת פיברומיאלגיה. המאמר יסביר מהי תסמונת זו וכיצד ניתן להתמודד איתה.

 

מהי פיברומיאלגיה?

רבים מאיתנו נתקלים במושגים שונים המתארים תופעות וכאבים שאנו חשים בגופנו, במיוחד כאשר אנו מתבגרים. יחד עם זאת אין חשיפה נרחבת לתסמונת הפיברומיאלגיה מכיוון שהיא חדשה יחסית ועד לא מזמן הייתה מוכרת תחת שמות אחרים. אם כן, פיברומיאלגיה מה זה – Fibromyalgia מורכבת מהמילה fibra שמשמעותה סיב, mys ביוונית הוא שריר ו- algos הוא כאב. מכאן שמדובר על מחלה של כאבים בסיבי השרירים, כלומר ברקמות השרירים. האבחון של המחלה נעשה באמצעות לחיצות ומישוש על נקודות מסוימות בגוף. כחלק מהסימפטומים של המחלה ישנו קושי להזיז את הגוף בבוקר, קושי בשינה, עייפות, בעיות בריכוז וכד'. כאבי השרירים הכרוניים משפיעים על הגב, הצוואר, הכתפיים, הגב ועמוד השדרה והם עלולים גם להשפיע על הגפיים התחתונות ואף לגרום גם לדלקת במפרקים, לבעיות במערכת השתן או במערכת העיכול. את התופעות הללו רואים יותר אצל נשים מאשר גברים, אך הכאבים לשני המגדרים זהים ולכן יש לטפל בהם. אם כן כיצד עושים זאת?

 

1 – תרופות שעשויות לסייע

אחת התרופות המומלצת לטיפול בפיברומיאלגיה היא פרגאבאלין שמקלה על הכאבים אך מכיוון שיש לה הרבה תופעות לוואי היא מוגבלת לטיפול של חצי שנה. תרופה נוספת היא סימבלטה שמשפיעה באופן משמעותי על נשים אך אינה משפיעה על גברים. טיפול הורמונלי בקורטיזול עשוי גם הוא לסייע לעייפות הכרונית והכאבים מכיוון שישנם אנשים שמלבד מתסמיני הפיברומיאלגיה לוקים גם בתת פעילות של יותרת הכליה. בטיפול מקבל המטופל מינון נמוך של קורטיזול. טיפול אחר הוא מטאבולי. למרות שבלוטת התריס נראית כמתפקדת, התאים בגוף לא משתמשים כמו שצריך בהורמון בלוטת התריס במצב של פיברומיאלגיה ולכן יש להכניס לגוף מינון גבוה שלה בתרופה מטאבולית הנכפת על הגוף. בין היתר גם שימוש באצטיל L קרניטין וקנאביס רפואי עשויים לסייע לכאבים.

 

2 – שיטת Pain Free

מדובר על שיטה חדשנית ללא התערבות ניתוחית וללא תרופות המאושרת על פי התקן האמריקאי המחמיר ביותר. מדובר על מכשיר פולסים אלקטרו מגנטיים שמאזן את התאים בגוף לאחר פגיעה מדלקות ומחלות כמו פיברומיאלגיה. באמצעות הפולסים זורם דם המעביר חמצן לרקמות ומחדש אותן. ההקלה בכאבים היא עצומה ולכן שיטה זו היא השיטה הטובה ביותר למחלה, מה גם שהיא מתאימה לנשים וגברים בכל גיל. ניתן לשלב במהלך טיפול זה גם טיפולי פיזיותרפיה, עיסוי רפואי או דיקור סיני.

 

3 – שימוש בתא לחץ

מכיוון שתא לחץ עשיר בחמצן הוא נמצא כטיפול יעיל ומשמעותי בעיקר אצל נשים. הבעיה היא התורים הארוכים וסיכוי קלוש לקבל טיפול. גם טבילה בים המלח יכולה להשפיע לטובה על הכאבים אם כי לא לפתור לגמרי את הבעיה.

 

אולי יעניין אותך גם

טיפול רפואי
בריאות
איך לטפל בכאבי ברכיים?

כאבי ברכיים זוהי בעיה נפוצה באוכלוסייה, בעיקר כאשר מדובר על ספורטאים או על אנשים מבוגרים. הכאב יכול להתמקד רק באזור אחד של הברך, או להיות

קרא עוד »
בלון
בריאות
3 יתרונות למחולל חמצן נייד

אוויר. אי אפשר בלעדיו. ככל שהוא נקי יותר, הרי זה משובח. המצרך המרכזי שגופינו מפרק מהאוויר שמסביבנו הוא החמצן. הוא מרכיב כ- 78% מהאוויר שאנחנו

קרא עוד »