3 דרכים לעבודה עם מנוף

עבודה עם מנוף חייבת להתבצע בהתאם לתקנות, ורק על ידי עובד מיומן ומורשה. כל סטייה מתקנות העבודה, עשויה לגרום לסיכון בטיחותי של ממש, ולאבדות בנפש. במאמר זה נסקור דרכים כלליות לעבודה עם מנוף, ונפרט על סוג המנוף המתאים ביותר לכל סגנון עבודה. מאמר זה אינו מחליף הכשרה מקצועית לעובד.

 

המנוף הוא מכפיל כוח באתר העבודות

מנופים משמשים בני אדם במשך מאות ואלפי שנים להעברת משאות כבדים. בעבר, השימוש במנוף התבסס על עוצמת המומנט, כאשר כוח המופעל על זרועו הארוכה של המנוף, הרחק מנקודת המשען, יכול להתבטא בכוח הרמה עצום בזרוע הקצרה של המנוף. כך, השימוש במנוף החל לאפשר לבצע פרויקטי בינוי ושינוע שאפתניים יותר ויותר. גם היום, מנוף הוא מכפיל כוח באתר העבודות, ושימוש נכון ומתאים בו יכול לחסוך בעובדים, ולזרז תהליכי עבודה. יש מגוון של סוגי מנופים, כאשר לכל אחד מהם סגנון עבודה המתאים לו.

 

עבודה עם מנוף בבניין רב קומות

במבנים מודרניים במרכזי הערים, אשר נבנים לגבהים עצומים, יש צורך להתאים מנוף אשר יוכל להגיע עד הקומות הגבוהות ביותר. לצורך כך, נוצר מנוף החוליות. מנוף החוליות הוא ייחודי בכך שהוא מודולארי, והוא למעשה ניתן להרכבה ולפירוק. בשונה ממנוף טלסקופי אשר עשוי להיראות דומה לו, מנוף חוליות ניתן להמשיך ולבנות לגבהים עצומים. עבודה עם מנוף חוליות בבניין רב קומות חייבת להתבצע בצורה זהירה, תוך התחשבות בתנודתיות וברוחות בגובה. הפירוק וההרכבה של מנוף חוליות חייבים להתבצע באופן מושלם כדי להימנע מסיכונים מיותרים ולאפשר המשך בניה.

 

עבודה עם מנוף במפעל

מפעלי תעשייה בארץ ובעולם חייבים לעבוד עם מנופים כדי להעביר משאות כבדים בחלל העבודות. בניגוד למלגזה, עבודה עם מנוף במפעל אינה דורשת העמסת המטען על משטח ייעודי, והשימוש בו הרבה יותר פשוט וקל. סוג המנוף העיקרי בו נעשה שימוש במפעלים, הוא מנוף מסילה. מנוף זה, רץ על גבי מערכת צירים המותקנת על תקרת המפעל. צירים אלו חותכים את התקרה לרוחב ולאורך, ולמעשה מאפשרים למנוף טווח רחב. המנוף פועל בעזרת מערכת גלגלות ומנועים אשר מופעלים מהקרקע, ולכן העבודה עמו יותר פשוטה ופחות מסוכנת למפעיל.  עם זאת, אסור לזלזל בתקנות הבטיחות בעבודה עם מנוף מסילה, מאחר ונפילת המטען יכולה להיות קטלנית לעובדים על הקרקע.

 

עבודה עם מנוף בשיפוצים והובלות

תחום השיפוצים וההובלות זקוק גם הוא לעבודה עם מנופים. לעיתים קרובות המנוף הנבחר לשם כך הוא משאית מנוף. כלי רכב נייד המכיל זרוע ארוכה המסוגלת להרים מטען לגבהים של עד 3 קומות. לחלופין, אם מדובר בשיפוץ נרחב, ניתן לעשות שימוש במנוף טלסקופי. מנוף טלסקופי הוא כלי דומה מאוד למנוף החוליות, אך ההרכבה והפירוק שלו קלים בהרבה, והוא מסוגל להגיע לגבהים נמוכים יותר.

רכב להרמת ציוד

אולי יעניין אותך גם

חיית מחמד
בעלי מקצוע
אילוף כלבים – עשה ואל תעשה?

הכלב שלכם צריך לגרום לכם לתחושת גאווה, לשמחה ולחברות אמיצה. אך בעוד הוא בכל רגע נתון לא מציית לכם, או חווה בעיות התנהגותיות, ההתמודדות עם

קרא עוד »