3 טיפים לעיסוק נכון בכספי העסק שלך

ניהול נכון של כספי העסק הוא הדבר הבסיסי ביותר על מנת לשמור על העסק רווחי ומתפקד. זוהי  אמנם משימה בסיסית, אך בעלי עסקים רבים לא יודעים כיצד לבצע אותה בצורה הטובה ביותר – וכך ישנם עסקים שנאלצים לסגור את שעריהם עקב התנהלות כלכלית לא נכונה.

אנחנו כאן כדי לתת לכם מספר טיפים שיוכלו לעזור לכם בניהול הכספים של העסק, ולגרום לכך שהוא ישגשג לאורך זמן!

 

בניית תקציב מסודר

קודם כל, לפני כל שנה עליכם לבנות תקציב מסודר ומאורגן, בליווי של איש מקצוע מוסמך במידת הצורך. התקציב יכול להיות שנתי או חצי שנתי, או לתקופות זמן קצרות יותר – חודש או רבעון. התקציב בעצם משמש כתוכנית העסקית שלכם לתקופת הזמן שבחרתם – כמה הוצאות יהיו לעסק, כמה הכנסות מתוכננות?

התפקיד של התקציב הוא חשוב – הוא מהווה מסגרת שממנה לא ניתן לחרוג. הוא כולל חישובים של הרווחים וההוצאות המתוכננים שלכם, ושומר עליכם מפני הגעה למצב שבו נגמר הכסף ועוד יש הוצאות מתוכננות.

 

דו"ח רווח והפסד ודו"ח תזרים מזומנים

המטרה של דו"חות אלו הוא לשקף לכם את המצב של כספי העסק שלכם בפועל, לעומת התחזית המשוערת שנכתבה בתקציב. חשוב להסתמך על דו"חות אלו כדי לדעת האם אתם עומדים ביעדים שהקצבתם לעצמכם, והאם יש חריגה מהתקציב. במידה ויש חריגה, יש להתייעץ עם איש מקצוע על מנת להחליט כיצד מתייעלים מבחינה כלכלית.

בתקציב לא תמיד ייכנסו הוצאות גדולות שלא נדרשות מדי חודש, אך כן נדרשות מדי תקופה – למשל רכישת מוצרים חדשים עקב תקלה או בלאי של המוצרים הקודמים, תיקון רכב או הוצאות גדולות ולא מתוכננות נוספות.

 

ניהול נכון של חשבון הבנק העסקי

אחת הסיבות לכך שעסקים כושלים בניהול הכספים שלהם, היא העובדה שבעלי העסק לעיתים לא מצבעים את ההפרדה שבין החשבון העסקי שלהם לבין חשבונם הפרטי. חשוב מאוד שיהיה חשבון בנק נפרד לעסק – שאליו נכנסות כל ההכנסות שהעסק מרוויח, וממנו יוצאות כל ההוצאות של העסק.

גם אם היה חודש עם רווח מעל למצופה, לא ניתן למשוך מהחשבון העסקי משכורת גדולה יותר לחשבון הפרטי. בהקשר זה נדרשת הסתכלות רוחבית, כאשר חודש אחד מוצלח לא תמיד מהווה אינדיקציה לחודשים הבאים.

 

החזרי מס לעסקים

בעלי עסק חייבים בהגשת דוח שנתי למס הכנסה. עם זאת, רבים לא מודעים לכך שלאחר הגשת הדו"ח הם יכולים לבדוק האם מגיע להם החזרי מס.

החזר מס עשוי להיות, למשל, במצב שבו בעלי העסק לא ביצעו תיאום מס כנדרש – ולכן שילמו במהלך השנה מס גבוה יותר מכפי שהיו אמורים לשלם. שווה לבדוק את זכאותכם להחזרי מס, זוהי בדיקה קלה ופשוטה שעשויה להניב לכם סכום כסף רב, שכלל לא תכננתם לקבל!

 

מגדלי מטבעות ובית עץ

אולי יעניין אותך גם